phone_wh.png  +420 910 127 172   envelope_wh.png  info@blindshell.com       

Wsparcie dla niewidomych BlindShell Classic

Znajdziesz tutaj aplikacje stworzone specjalnie dla osób niewidomych lub słabo widzących. BlindShell oferuje następujące aplikacje:

 • Rozpoznawanie kolorów
 • Lokalizacja
 • Oznaczanie obiektów

Aplikacja do rozpoznawania kolorów

Aplikacja do rozpoznawania kolorów pozwala identyfikować kolory obiektów znajdujących się wokół ciebie. Do celu używana jest kamera, która znajduje się z tylu telefonu obok klawisza SOS. Trzymaj telefon w odległości kilku centymetrów od danego obiektu i włącz rozpoznawanie koloru używając klawisza potwierdź. Po chwili telefon oznajmi jaki kolor wykrył. Aby mieć większą pewność, czy wykryty kolor jest prawidłowy, powtórz operację kilkukrotnie i wybierz kolor, który został oznajmiony najczęściej.

Ważna informacja: aby działać poprawnie, aplikacja potrzebuje dostatecznej ilości światła. Na przykład w  ciemnym pomieszczeniu wynik może nie być miarodajny.

Lokalizacja

Aplikacja lokalizacja zbiera informacje dzięki danym GPS, sieciom WiFi i sieciom komórkowym, aby ustalić z jak największym przybliżeniem adres, w którym się znajdujesz. Proces ustalania twojej pozycji może zająć nawet 30 sekund. Wynik zawiera następujące informacje:

 • Przybliżony adres
 • Dokładność przybliżenia
 • Opcję wysłania lokalizacji przez SMS

Współrzędne GPS

Ważna informacja: Dokładność lokalizacji może być różna. Nie można na niej polegać w 100%-ach. Należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze położenie zostanie określone dokładnie.

Ważna informacja: Aby skorzystać z ustalania lokalizacji, należy mieć połączenie z internetem, przez WiFi lub przez sieć komórkową.

Oznaczanie obiektów

Funkcja oznaczania obiektów pomaga w ich identyfikacji. Szczególnie w przypadku rzeczy które trudno jest odróżnić od siebie po dotyku, tj. torby, pojemniki z przyprawami, kosmetyki, środki czystości, butelki, puszki itp. Aby skorzystać z tej funkcji będziesz potrzebować specjalne nalepki z kodem, które możesz zamówić od swojego dostawcy produktów BlindShell. Każda nalepka ma rozmiar 1.5cm na 1.5cm. Należy odlepić od nich warstwę zabezpieczającą i nakleić nalepkę na obiekt, który chcemy oznaczyć. Nalepki odczytywane są przez aparat fotograficzny. Każda nalepka jest unikatowa i zostanie powiązana z konkretnym opisem, który dla niej wprowadzisz. Za każdym razem gdy dana nalepka zostanie zeskanowana, telefon odczyta opis oznaczonej rzeczy.

Oznaczanie nowego obiektu

 • Wybierz obiekt, który pragniesz oznaczyć.
 • Nalep naklejkę na obiekt, który chcesz oznaczyć. Jeśli to możliwe, unikaj nierównych i chropowatych powierzchni.
 • Uruchom aplikację służącą do oznaczania obiektów i wybierz opcję „dodaj oznaczenie”. Usłyszysz regularne tykanie, co oznacza, że detekcja jest w trakcie działania.
 • Nakieruj aparat w stronę naklejki, którą nalepiłeś na obiekt. Zalecana odległość skanowana to 20-30 cm.
 • Jak już naklejka zostanie zeskanowana, zostaniesz poproszony o nagranie lub napisanie opisu. Jeśli wybierzesz nagrywanie, włączy się ono po krótkim sygnale dźwiękowym i wyłączy się automatycznie po 5 sekundach.

Rozpoznawanie obiektu

Wybierz z menu opcję „rozpoznaj oznaczenie”, telefon zacznie tykać w momencie, w którym aparat będzie gotowy.

 • Skieruj aparat w stronę nalepki.
 • Jak tylko kod zostanie odczytany, telefon odczyta opis obiektu.
 • Użycie klawisza cofnij spowoduje powrót do trybu rozpoznawania obiektów.

Edycja i usuwanie oznaczeń

W menu znajduje się pozycja „lista oznaczeń”, dzięki niej możesz zmieniać lub usuwać niepotrzebne oznaczenia.

 

Wróć do poradni